Top nástroj na blokovanie aplikácii a webového obsahu

by Peter Kulifaj

Jedným z častých predsavzatí spojených s hlbokou prácou/sústredením sa na úlohy je zámer obmedziť čas na sociálnych sieťach a minimalizovať neustále vracanie sa na informačné portály – sledovanie správ. Povedzme si úprimne – pravdepodobnosť, že Vám unikne niečo dôležité len preto, že na sociálne siete/internetové denníky idete raz za deň (alebo týždeň) je minimálna. Samozrejme s výnimkou toho, že táto činnosť priamo súvisí s vašou prácou.

Zbaviť sa závislosti, alebo miernejšie povedané, nutkavého pocitu neustále sa vracať na svoje obľúbené stránky nie je jednoduché. Pre Facebooku a čiastočne aj internetové média nie sme zákazníkmi, ale produktom. Náš čas a našu pozornosť predávajú tretím stranám a to im generuje kľúčovú časť príjmov (bavíme sa o reklame). A práve preto robia všetko preto, aby sme sa vracali na ich stránky čo najčastejšie a nadobudli sme presvedčenie, že ak sa odpojíme, náš život bude oveľa chudobnejší. Tejto téme sa podrobnejšie venuje Cal Newport vo svojej knihe Digitálny minimalizmus♦ a nejde mi teraz o to púšťať sa do hlbších polemík, do akej miery tomu tak je či nie je. Skôr by som Vám dal rád dal tip na jednu skvelú aplikáciu, ktorá Vám pomôže blokovať aplikácie v mobile a taktiež vami vybrané webové stránky.

Prirodzene, totálny riešením je odpojiť mobilný telefón od dát, v krajnom prípade zrušiť kontá na sociálnych sieťach. Avšak, netreba zájsť až do takých krajností, najmä ak vyskúšate freedom.to♦.

Aplikáciu môžete použiť tak na svojom telefóne ako i v notebooku. Webové rozhranie je veľmi jednoduché – zobrazujú sa Vám zariadenia, na ktorých aplikáciu používate a môžete spravovať blokovanie webových stránok.

V podstate webové rozhranie však nemusíte využívať takmer vôbec, keďže po prvotnom nastavení sa dostanete ku kompletnej ponuke možností cez ikonku na navigačnej lište. Takže spustiť blokovanie určených stránok trvá 3 sekundy.

Rovnako dobre prepracovaná je aj verzia pre mobilné telefóny. Okrem blokovania stránok môžete zablokovať aj prístup ku ktorejkoľvek aplikácii. Vo výsledku sa tak nedostanete na Facebook ani cez apku, ani cez webový prehliadač – ak by ste už nemohli bez svojej “dávky” vydržať a hľadáte spôsob, ako systém obísť.

Vo výsledku, pri zadaní webovej adresy Vás čaká napríklad nasledujúci pohľad

Aplikácia ponúka aj niekoľko zaujímavých rozšírení pre prehliadač Chrome. Ide o funkcie Freedom pause, Freedom Insight a Freedom limit. Prvý menovaný spraví to, že vybraná stránka sa Vám zobrazí až po pár sekundách (cca 5 sekúnd). Za ten čas si môžete položiť otázku, či ju skutočne potrebujete otvoriť, resp. prepnúť zatiaľ na iné okno (alt + tab) s rozpracovanou úlohou a po čase zistíte, že ste na pôvodné “odbočenie” úplne zabudli. Freedom Insight Vám zobrazuje štatistiku času stráveného na jednotlivých stránkach a posledné rozšírenie, Freedom limit Vám umožní nastaviť časový limit pre konkrétny web a po jeho naplnení vám ho vypne. Šikovné vecičky.

Záverom len pár technický informácii. Freedom v premium verzii pri ročnej platbe stojí v prepočte okolo 2,50 €/mesiac, dostupný je tak pre Windows ako i Mac, Android aj iOS platformu.

You may also like

Leave a Comment

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Prezeraním týchto stránok súhlasíte s využívaním cookies. OK