Ako vybrať diár srdcu aj rozumu blízky?

by Peter Kulifaj

Život bez papierového plánovača si viem len ťažko predstaviť. Dá sa to, ale je to ako život bez rannej kávy, výletov do prírody, stretnutí s blízkymi, tajného maškrtenia a mnohých iných vecí. Je to jedinečný spoločník. Stojí pri mne vždy, keď si potrebujem utriediť myšlienky, rozhodnúť sa o prioritách a získať pevnú pôdu pod nohami. Je súčasťou každého môjho dňa.

Dlhé roky ma sprevádza Franklin Planner. Jeho koncept je postavený na myšlienkach S.F.Coveyho, autora známej knihy 7 návykov skutočne efektívny ľudí ako i menej známej Najdôležitejšie veci ako prvé. Raz za rok si vďaka nemu sadnem a zamyslím sa nad svojimi kľúčovými životnými rolami a hodnotami. Naučil ma plánovať každý mesiac aj týždeň, denné plány sú úplná rutina – v tom najlepšom zmysle slova. Skombinoval som myšlienky pána Coveyho s konceptom Getting Things Done a mnohými ďalšími (pre inšpiráciu mrknite na prehľad kníh v mojej knižnici) a dostal sa k výsledku, ktorý ma posúva.

Pre upresnenie, popri papieri som aj plne elektronický. V aplikácii Trello som mal ,,nahodený” celý svoj život (pre rok 2021 dám šancu českému Freelo). Google kalendár maká naplno tiež. Keby ste ma zobudili o polnoci, mrknem do mobilu a je jasné, čo ma kedy čaká a aké mám záväzky. Aj keď neviem načo by ste to robili.

Maximálny potenciál, ako mať veci pod palcom som nenašiel v digitálnych nástrojoch. Nenašiel som ho ani v papierovom plánovačí. Skrýva sa v prepojení týchto dvoch svetov.

Pokiaľ z papierového diára chcete spraviť každodenného spoločníka, ktorého budete milovať, je užitočné zodpovedať si na 5 jednoduchých otázok?

  1. Páči sa mi?
  2. Dokážem ho využiť na zachytenie kľúčových rolí?
  3. Je môj život viac o konkrétnych termínoch a časoch alebo o úlohách a prioritách?
  4. Ako si “sadne” s elektronickými nástrojmi, ktoré v súčasnosti používam?
  5. Aké očakávanie na zlepšenie svojho života od plánovača mám?

Páči sa mi?

Priznám sa, že moje estetické cítenie nie je práve najlepšie a prednosť dávam funkčnosti. Na Martinuse nájdete množstvo – vzhľadom atraktívnych – zápisníkov. Som k mnohým z nich skeptický pokiaľ ide o pridanú hodnotu čo sa obsahu týka. Chápem, grafika predáva. Ak by som mal však pomenovať jeden diár s príbehom, ktorý očarí užívateľa alebo užívateľku a vystačí si s formátom A6, určite spomeniem www.karouch.sk.

Zdroj: www.karouch.sk

Diár prináša aj zážitok, ktoré elektronické nástroje nevedia poskytnúť. Možno je to banalita, ale treba to skúsiť: červená, oranžová a zelená. Tri pastelky, tri výsledky. Je príjemný pocit vziať poslednú menovanú do ruky a prechádzať po úlohe, ktorá to má za sebou. Táto emócia je ešte o kúsok silnejšia, keď na konci dňa mám pred sebou zelenú lúku, sem tam nejaký ten žltý kvietok.

Drobný tip – doprajte si kvalitné pastelky rovnakej veľkosti a sledujte, ako sa v priebehu roka mení ich dĺžka. Je to taká offline spätná väzba, ako sa Vám darí.

Ako sa Vám diár páči, či sa Vám doň príjemne píše a či zaujme na stole je hlasom srdca. Ostatné oblasti sú väčšmi hlasom rozumu.

Dokážem ho využiť na zachytnie kľúčových rolí?

Je úžasné, ak sa tvorcom podarí nájsť rovnováhu medzí rozsahom diára a ponúknutým priestorom na zachytenie všetkého dôležitého. Možno aj preto viacerí z nich zacieľujú svoju pozornosť na “prvoužívateľov”. Je zrejmé, že máte iné potreby ak ste študent/ka a iné v prípade, že pracujete, popri tom rozbiehate vlastné projekty a ešte k tomu máte rodinu s deťmi. V konečnom dôsledku sa tak dostávame k otázke veľkosti a hmotnosti diára. Štandardný A5 formát je úplne postačujúci, ak máte 1 či 2 role, pri troch a viac je dobré poobzerať sa po riešeniach s hrebeňom. Patrí k nim spomínaný Franklin Planner, ADK-čko či najnovšie aj I can plánovač.

Je môj život viac o konkrétnych termínoch a časoch alebo o úlohách a prioritách?

Kľúčovou otázkou z hľadiska funkčnosti je, či potrebujete plánovať skôr termíny (a teda v diári nesmú chýbať klasické riadky s časmi) alebo úlohy dňa. Pokiaľ s papierovým diárom začínate alebo by ste radi nahradili svoj “hypermarketový poznámkovač”, skúste mrknúť na Doller (CZ) alebo diáre od madebythe: (SK) V pvom prípade (termíny) by som siahol po nedatovanom Dollerovi. Viac miesta na písanie úloh a poznámok ponúka Polročník alebo Nedatovník od madebythe:. Oba majú formát A5, len odlišne pracujú s priestorom.

Zdroj: Doller

Tieto dve značky zároveň okolo seba vytvárajú komunity, čo je zaujímavá pridaná hodnota a snaha ako k rozumu predsa len vtesnať viac srdca. Obe majú pre svojich užívateľov podporné skupiny na Facebooku – Doller uzatvorenú skupinu Doller friends a madebythe skupinu Žurnálisti.

Posledné dve otázky Ako si “sadne” s elektronickými nástrojmi, ktoré v súčasnosti používam a Aké očakávanie na zlepšenie svojho života od plánovača mám sú na dlhšie. Pri konzultáciách osobnej efektivity, keď príde reč na papierové riešenia, začíname práve druhou spomenutou otázkou. V rámci analýzy východiskovej situácie sa vieme pozrieť na to, aké nástroje pre Vás makajú v súčasnoti a čo by sa dalo na nich zlepšiť. Nie vždy sa treba dopracovať k záveru, že papierový diár veci zásadne posunie. Je to len jedna z možností…

Ako budete vedieť, že papierový diár sa stal neoddeliteľnou súčasťou Vášho života? Jednoducho ho zabudnite raz doma a uvidíte, čo sa stane 🙂

Pokiaľ by ste potrebovali poradiť pri výbere vhodného papierového riešenia vo vzťahu k Vášmu aktuálnemu životnému štýlu alebo konzultovať spôsob plánovania, plnenia úloh, práce s mailom, formy delegovania, využívania digitálnych nástrojov a podobne, pokojne mi napíšte.

You may also like

Leave a Comment

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Prezeraním týchto stránok súhlasíte s využívaním cookies. OK