Keď týždeň začína sobotou

by Peter Kulifaj

Takmer všetky systémy time managmentu pracujú s ročným, mesačným, týždenným a denným plánovaním. V rovnakých intervaloch prebieha aj fáza evaluácie, teda vyhodnotenia dosiahnutia stanovených cieľov. Pri ročných, mesačných a denných plánoch je veľmi jasné, kedy je vhodné ich realizovať, no týždenné plány sú v čomsi iné. V našom kultúrnom prostredí týždeň obvykle začína pondelkom a týždenne plánovanie sa tak odporúča realizovať na začiatku týždňa (v pondelok) alebo na jeho konci (piatok alebo nedeľa). Skúšal som všetky alternatívy a v každej z nich som vnímal isté nevýhody:

Týždenné plánovanie v pondelok – na samotný prvý deň týždňa, najmä ak išlo o dôležité úlohy, som nebol dostatočne pripravený, nakoľko som si nestihol vyhradiť čas na prípravu. V niektorých obdobiach ma pondelkové plánovanie a pohľad na plný kalendár tak zaskočil, že sa mi náročne rozbiehalo.

Týždenné plánovanie v piatok – hlavnou slabinou plánovania v tento deň je, že nebolo možné vyhodnotiť ciele spojené s víkendovými aktivitami a teda najmä rolami manžela a otca. Keďže ich v kontexte plánovania považujem za rovnako dôležité ako pracovné ciele (ak nie dôležitejšie), nebolo to tiež ideálne.

Týždenné plánovanie v nedeľu – technicky to bolo nerealizovateľné, keďže nebolo možné uskutočniť vyhodnotenie pracovných týždenných cieľov – podklady k hodnoteniu mám v kancelárii, nie doma.

Napadlo mi zmeniť svoj systém tak, že týždeň bude trvať vždy od soboty do piatka. Nastavil som si v tomto duchu google kalendár, prispôsobil weekly compass v papierovom diári Franklyn Covey. Pri pohľade na obrazovku kalendára mi chvíľu trvalo zvyknúť si na to, že utorok je už stredom týždňa a vzniklo vďaka tomu aj niekoľko nedorozumení. Po pár dňoch to však už bolo lepšie a začínať týždeň sobotou eliminovalo viacero nedostatkov popísaných vyššie.

Hlavné výhody takéhoto riešenia pre mňa sú:

  1. Prvé “veľké kamene” nového týždňa sú spojené s rodinou, výletmi, vzťahmi s najbližšími. Keď prídem v pondelok do práce je fajn vidieť, že kľúčovým vzťahom som venoval svoju pozornosť a mám za sebou úspešné plnenie svojich predsavzatí.
  2. Ťarcha pracovného týždňa, ktorú v piatok pomenujem sa počas víkendu zmierni a pohľad na kalendár je oveľa príjemnejší, i keď je plný náročných úloh.
  3. V pondelok ráno nemusím premýšľať nad tým, čo ma čaká a ako určiť úlohám priority – môžem sa pustiť rovno do práce.

Pri tomto type plánovania (od soboty do piatku) obvykle pozriem ešte aj na bezprostredne nasledujúci víkend. Takto zabránim tomu, že pri piatkovom plánovaní zistím, že zajtra (v sobotu) nás s rodinou čaká aktivita, ktorú bolo treba počas týždňa organizovať a ja som pre to nič nespravil.

Sila celého systému samozrejme spočíva v dôslednosti nielen týždenného plánovania (a vyhodnocovania), ale taktiež mesačného a ročného.  O tom opäť v inom článku…

You may also like

Leave a Comment

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Prezeraním týchto stránok súhlasíte s využívaním cookies. OK