Deep Focus Planner zabojuje o Vašu pozornosť

by Peter Kulifaj

S papierovými diármi a plánovačmi sa roztrhlo vrece a na trhu sa objavila ďalšia, tento krát slovenská novinka. Stojí za ňou Peter Sasín, spoluzakladateľ NLP Akadémie (zameranie na neurolingvistické programovanie).

Prvé dojmy

Konečne žiadne bodky. Nič proti plánovačom bodkovaného druhu (ako napríklad Bullet Journal), no pre ich používanie treba slušnú dávku vedomostí/zručností, inak ostávajú len drahými zápisníkmi. Naopak Deep Focus Planner (DFP) patrí do kategórie tých plánovačov, ktorým nechýba jasná štruktúra. Nie je to ten typ auta, pri ktorom by ste si museli zamazať ruky od oleja, aby ste z neho vytlačili maximum – pri DFP nasadáte do vyššej strednej triedy s automatickou prevodovkou a množstvom asistenčných systémov. Tomu zodpovedá aj kvalita väzby a tip papiera – obal je pevný, pero a papier si rozumejú, nechýba záložka.

Zdroj: NLP Akadémia

Štruktúra DFP

Napriek tomu, že v diári nájdete zopár ™ označení, spája už len objavené a osvedčené prvky plánovania. Nemá to byť v tomto prípade výhrada, skôr kompliment. Úvodná časť je venovaná pomenovaniu životnej misie, dlhodobým aj krátkodobým cieľom, vrátane pohľadu na rôzne životné oblasti/okruhy. Na spodnej lište pri cieľoch nájdete PROGRESS COACH ™ , jeden z marketingových trademark prvkov – v skutočnosti bežný habit tracker určený na zaznačovanie si budovania návyku. Vyplniť si môžete ešte svoje ranné a večerné rutiny, čo mi príde veľmi fajn. Následne narazíme na srdce celého plánovača – DENNÚ ČASŤ.

Každodenné plánovanie

Je len veľmi málo papierových diárov s pevnou väzbou, ktoré si môžu dovoliť venovať dva listy jednému dňu – v prípade DFP tak pracovným dňom ako aj víkendom (ako sa mu to podarilo sa dozviete nižšie). Štruktúra je veľmi jasná – nastavíte si tri primárne úlohy a niekoľko sekundárnych. Nepotrebujete poznať Eisenhowerovu maticu delenia úloh či koncept veľkých kameňov a piesku – ak tieto základy však ovládate, pomôže Vám to v rozhodovaní o tom, čo je primárna a čo sekundárna úloha. Časť listu je vyhradená klasickej časovej línii, preto si môžete poznačiť termíny stretnutí, prípadne to využiť na zaznačenie si blokov na (nielen) hlbokú prácu. Pravá strana dvojlistu obsahuje zopár “štartovacích” otázok na ráno a “hodnotiacich” otázok na večer + priestor na poznámky. Nechýba samostatný list na vyhodnotenie týždňa a jedna strana pre rámcový plán na týždeň ďalší. Skutočne luxusný priestor na vypísanie sa.

Kto nemá rád teóriu a chce rovno začať s diárom pracovať, nie je problém. Osobne by som odporučil využiť aj ponuku vzhliadnuť online kurz Plánuj ako profík, ktorý je k DFP zdarma. Autor v ňom podrobnejšie hovorí o tom, ako s jednotlivými časťami pracovať.

Viem byť s DFP plne papierový?

Myslím si, že nie. V diári chýba priestor na vedenie dlhších zoznamov (databanku úloh), ktorú by ste si mohli následne distribuovať do jednotlivých dní a týždňov. Na konci diára síce nájdete zopár voľných strán na poznámky, no to nebude postačovať na rozsiahlejšie zoznamy či projekty s definovanými úlohami. DFP kladie skôr dôraz na aspekt každodenného sústredenia = mám TO DO aplikáciu alebo iný nástroj, kde si vediem prehľad všetkých úloh, záväzkov a zodpovedností. V rámci týždenného plánovania pomenujem prioritné úlohy a potom – každý deň – si sadnem ráno k ich prenosu do denného plánu. Počas dňa ostáva na stole otvorený papierový diár a už len škrtám zelenou farbičkou splnené vecičky. Takto nejako to robím so svojím Franklin Planner plánovačom a myslím, že základný princíp Deep Focus Planneru je v tomto podobne uplatniteľný.

Zdroj: NLP Akadémia

Ako to, že je toľko priestoru na denné plánovanie

Je to veľmi jednoduché. Jeden DFP je určený len na 3 mesiace a teda na rok ich potrebujete štyri. Sám som zvedavý, ako tento experiment dopadne. Doposiaľ si iné značky trúfli maximálne na polročné plánovače a rovnaký rozsah má len riešenie s veľmi podobným názvom – Focus Notebook.

Z praktického hľadiska vnímam obmedzenie v tom, že každá jedna verzia DFP obsahuje polia pre víziu, 5 a 10 ročné plánovanie. To je pri 3-mesačnej výmene trochu zbytočné (ak mierne reevidujete svoje dlhodobé plány raz do roka – OK, ale každé 3 mesiace je mimo logiku a tak Vám nezostáva nič iné, len ich prepisovať). Možno by to do budúcna vyriešila obálka v obale diára. Vízia, resp. dlhodobé plány by sa písali na vložený hárok a len sa prekladali z jednej verzie do druhej (inšpirovať sa dá práve Focus Notebookom).

Pre koho je DFP určený

Začnime cenou. Ak využijete ročné predplatné a objednáte si hneď 4 ks, tak aktuálne zaplatíte 18,90 €/ks, teda cca 75 €/rok. To je cenová hladina, v ktorej sa ponúkajú náplne do prémiových plánovačov s hrebeňovou väzbou ako ADK alebo mnou využívaný Franklin Planner. K nim je však potrebné pripočítať vstupnú investíciu za obal a tiež skutočnosť, že A5 formát takéhoto plánovača zostáva veľký po celý rok – Deep Focus Planner má rozumný rozmer obvyklého diára. Pri takto nastavenej cene však nejde smerovať pozornosť na študentov a plánovačov začiatočníkov, ako to robí viacero iných výrobcov. Myslím si, že DFP je vhodný najmä pre freelancerov/ky a znalostných pracovníkov/čky všetkého druhu (účtovníci, lektori, konzultanti, predajcovia a pod.) či podnikateľov/ky. Skrátene povedané pre všetkých nás, ktorí pracujeme s množstvom úloh, potrebujeme ich dostať pod kontrolu a vnímame, že každodenná opakovaná štruktúra plánovača nám v tom môže pomôcť.

Záverečné zhrnutie

To, čo mi trochu nesedí na DFP ani tak nie je diár samotný. Vyrušujeme ma marketing okolo – prvý plánovač pre vysoký výkon//zmení Váš život//koniec chaosu, stresu a prokrastinácií + všetky tie ™ prvky. Jednoducho – nie je prvý ani jediný, paradigma vysokého výkonu je riziková, kto aspoň trošku občas neprokrastinuje klame (alebo žije v sebaklame), život zmeníte len vy sami. Diár zostane vždy iba (viac či menej) dobrým nástrojom. Milujem diáre a plánovanie, knižnica sa hemží touto tématikou a verím tomu, že je to skvelá a pre život nevyhnutná vec. Avšak, nie je za tým žiadna mágia, nečakajte kúzla a čary. Len pot, drina a slzy Vám prinesú výsledky – a ani to negarantujem 🙂

A teraz vážne: Deep Focus Planner je celkom dobrý plánovač. Svojou štruktúrou vedie k plneniu úloh, čo je v oblasti dosahovania cieľov kľúčová vec. Pokiaľ uprednostníte vopred danú štruktúru pred tým, aby ste si vytvárali vlastnú a zároveň spadáte pod skupinu uvedenú pár riadkov vyššie, isto ho skúste. Uvidíte, ako Vám sadne do ruky…

Predstavenie DFP Petrom Sasínom

You may also like

Leave a Comment

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Prezeraním týchto stránok súhlasíte s využívaním cookies. OK