Veľký prehľad diárov

by Peter Kulifaj

Posledný mesiac roka je tradične pre mnohých z nás spojený s výberom vhodného pomocníka na plánovanie – papierového diára. Za ostatné roky som vyskúšal niekoľko papierových aj elektronických spôsobov práce s termínmi a úlohami a v súčasnosti mám konečne systém, s ktorým som už viac menej spokojný. Prezradím Vám, že ide o kombináciu oboch riešení, o tom však viac až v závere článku.

Rád by som Vám ponúkol v tomto príspevku stručný pohľad na vybrané papierové diáre. Na trhu je už skutočne z čoho si vyberať. Ten svoj výber som zúžil na tieto značky:

1. Motivačný diár
2. Doller
3. Clever Minds
4. ADK
5. Franklin Covey

Hneď v úvode je dôležité uviesť, že nejde o ich priame porovnanie. Jedným z dôvodov je skutočnosť, že majú odlišné veľkosti a to značne odlišuje ich funkčnosť. Priamymi konkurentmi by tak mohli byť len Franklin Covey a ADK, a taktiež Doller a Clever Minds. Motivačný diár má svoju vlastnú “váhovú” kategóriu. Pri každom riešení nájdete preto stručný prehľad toho, pre koho je ten-ktorý diár vhodný a pre koho skôr nie. Pustime sa teda do toho…

Motivačný diár

Za týmto diárom stojí spoločnosť I can Academy. Veľkosťou sa radí k tým menším (A6) a pokiaľ by som ho objavil o 15 rokov dozadu (v podobe ako vyzerá pre rok 2017), isto by patril k mojim prvým diárom. Strany sú pretkané motivačnými textami, ktoré sú podľa mňa skutočne trefné a zameriavajú sa na dôležité veci v našom živote. Pre tých z Vás, ktorí nemáte radi americký štýl motivačných kníh o úspechu to síce môže byť gýč, no vy po tomto type diára isto nesiahnete.

Zaujímavosťou verzie 2017 sú aj bonusy, ku ktorým sa dostanete načítam QR kódu v diári. Vždy k prvému dňu každého mesiaca by mali pribudnúť nové. Diár sa tak môže stať plnohodnotným sprievodcom Vášho osobného rozvoja.

Po tomto diári môžete skúsiť siahnuť, ak:

 • ste študentom alebo študentkou a vašou prioritou je osobnostný rozvoj
 • ste rodičom na rodičovskej “dovolenke”
 • pracujete v technickej oblasti a chcete mať neustále na očiach sociálne aspekty života
 • máte len jednu primárnu životnú rolu, ktoré potrebujete prostredníctvom diára plánovať
 • hľadáte doplnkový diár venovaný výhradne vášmu osobnému rozvoju alebo tvorbe návykov
 • na plánovanie využívate najmä elektronické riešenia a potrebujete niečo malé do tašky na zaznamenanie kľúčových termínov a úloh
 • ste ochotní investovať doň od 11 €

Doller

Ku kúpe tohto diára ma motivovala reklama, ktorú okolo neho robia autori. Priznám sa, že som mal veľké očakávania. Keďže reklama je reklama a tá je v prípade tohto produktu spojená s myšlienkou “systém riadenia času” a “revolučný nástroj sebarozvoja”, dúfal som, že by mohol Doller aspoň na mesiac nahradiť môj Franklyn Covey. Rýchlo som pochopil, že som sa mýlil. Doller je dobrým nástrojom riadenia času tretej generácie, no na štvrtú sa nechytá (uvedomil som si, že jeho priamym konkurentom nie je FC ale nižšie uvedený Clever Minds).

Pozrime sa tak na jeho silné stránky a to, pre koho môže byť určený. Keď diár prišiel, zaujal hneď svojím kvalitným spracovaním, vrátane veľmi príjemného papiera stránok. Je skutočne reprezentatívny a dobre bude vyzerať aj na kancelárskom stole. Diár je nedatovaný a to znamená, že s jeho využitím môžete začať kedykoľvek počas roka a vždy budete mať k dispozícii 12 mesiacov. Keďže rozmer to umožňuje (A4), na každej dvojstrane nájdete týždenný časový rozvrh a niekoľko oblastí k tomu (týždenné ciele, urobiť, zavolať a novinky/nápady/poznámky). Isto si tak nájdete svojich fanúšikov aj medzi znalostnými pracovníkmi.

Po tomto diári môžete skúsiť siahnuť, ak:

 • ste študentom alebo študentkou a vašou prioritou je dosahovanie cieľov
 • máte jednu, najviac dve primárne životné role, ktoré potrebujete prostredníctvom diára plánovať
 • chcete mať pekný a reprezentatívny vzhľad diára
 • na plánovanie termínov chcete využívať papierový diár, pre plánovanie úloh si pomáhate ďalším nástrojom (či už papierovým alebo elektronickým)
 • chcete podporiť rozvoj tohto projektu
 • ste ochotní investovať doň okolo 15 €.

CLEVER MINDS

Veľmi pozorne sledujem rozbeh tejto značky a držím im palce. Pri návrhu produktov sa zamerali nie len na diár, ale v ich ponuke nájdete aj plánovač myšlienkových máp, “úkolovník” či zápisník na záznamy z porád a stretnutí. Zaujímavé je to v tom, že diár môžete skutočne používať ako diár (priority týždňa, zápis termínov, viac priestoru na role) a na ostatné veci využiť ďalšie produkty. Tie potom zviažete gumičkou, aby ste ich mohli prenášať spoločne. Rovnako ako Doller, aj CLEVER MINDS diár je nedatovaný, dokonca v ňom nenájdete ani predtlačené hodiny. Menšie riziko vidím vo väzbe, ktorá je tvorená akousi obručou, ktorú ak si ohnete, máte problém. Na druhú stranu, vďaka tomuto riešeniu viete časť diára preklopiť o 360 stupňov a veľmi pohodlne sa potom drží v ruke.

Po tomto diári môžete skúsiť siahnuť, ak:

 • máte viac životných rolí, ktoré chcete prostredníctvom diára plánovať
 • vyhovuje vám a budete využívať “modulový” systém – teda využijete aj ostatné produkty výrobcu
 • prechádzate zo stolového kalendára (alebo Tesco diára) o level vyššie
 • nepotrebujete nevyhnutne časovú štruktúru (niekomu tam môžu predsa len tie predtlačené časy chýbať)
 • chcete podporiť rozvoj tohto projektu
 • ste ochotní investovať doň od 10 €.

ADK

ADK je prvý systém, ktorý som začal používať po prechode od klasických A4 diárov. Bolo to ešte kedysi pred pár rokmi na škole a doposiaľ si spomínam, ako zodpovedne som vypĺňal tabuľku so životnými rolami, ktorým sa potom priradili priority. Podľa nejakého zložitého algoritmu som si vypracoval krivku svojej výkonnosti počas dňa a následne týmto rolám (podľa poradia, ktoré vzišlo z kombinácie iného vzorca) mal vymedziť časy v tomto grafe. Celá veda 🙂

Treba povedať, že ADK je jedným z mála systémov riadenia času štvrtej generácie na slovenskom trhu. Ide teda o štýl obvyklý v tomto segmente – dosky (kožené, koženkové, textilné), ktorého obsah si vytvoríte sami z rôzneho typu formulárov od životných rolí až po týždenný či denný typ plánovania. Prirodzene, diár tejto kategórie vyzerá navonok dobre. Menšou slabinou je skutočnosť, že pri klasickom formáte A4 máte teda čo so sebou nosiť. Môžete sa samozrejme zvoliť aj menší formát, no v tomto prípade si značne obmedzíte priestor na plánovanie v inej, ako červenej oblasti. Inak povedané – ak plánujete tento typ systémov používať len ako obyčajný denný plánovač (podobne ako diár z hypermarketu), je pre vás ADK (aj Franklyn Covey) zbytočný. Využívať je potrebné aj ostatné oblasti. O čo ide si môžete pozrieť priamo na stránkach výrobcu, kde je spracovaná veľmi pekná virtuálna prehliadka systému ADK.

Po tomto diári môžete skúsiť siahnuť, ak:

 • chcete prejsť s plánovania tretej generácie na štvrtú generáciu
 • máte viac životných rolí, ktoré chcete prostredníctvom diára plánovať
 • papierové riešenie tvorí preferovaný spôsob práce s plánovaním a úlohami (nie nevyhnutne)
 • ste veľmi metodický typ človeka, ktorý sa rád v úvode “vyhrá” s rôznymi formulármi a potom má disciplínu pravidelne vyhodnocovať dosiahnuté výsledky (a súlad s plánmi)
 • ste ochotní doň investovať od 60 € (reprezentatívnejšia A4 alternatíva môže byť aj v hladine okolo 150 €)

Franklin Covey (FC)

Riešenie Franklin Covey je, rovnako ako ADK, systém plánovania času (či skôr v tomto prípade životných rolí a priorít) štvrtej generácie. Ako som spomínal, ADK nemá veľa konkurentov na trhu a FC ho zatiaľ nevytláča. Jedným z dôkazov je aj fakt, že jediný (mne známy) slovenský dodávateľ ukončil dovoz a predaj v roku 2015.  K diáru sa tak dostanete napr. cez českú pobočku alebo priamou objednávkou z USA. Ako aktívny užívateľ tohto systému ma to samozrejme mrzí, pretože vidím jeho mnohé silné stránky.

Systém je pomenovaný po jej tvorcovi, ktorý je okrem iného autorom viacerých kníh. Najznámejšie sú 7 návykov skutočne efektívnych ľudí alebo Najdôležitejšie veci ako prvé s podtitulom ako zosúladiť pracovné povinnosti so životnými prioritami. Na tejto knihe, ktorá má byť venovaná time managmentu (a je dobrým návodom pre používanie diára) je zaujímavé to, že väčšinu času s časovým manažmentom vôbec nesúvisí. Ak si to porovnáte s knihou Davida Allana GTD, tak v prípade Coveyho budete mať miestami pocit, že snáď čítate nejakú beletriu. To je však len dôkazom toho, že spomínaná štvrtá generácia pracuje viac s pojmami ako životná rovnováha, dôvera a dôveryhodnosť, vízie a pod. Ide o to naučiť sa, ak parafrázujem myšlienku autora – nie riadiť čas a úlohy, ktoré máme v kalendári, ale mať v ňom len také udalosti a povinnosti, ktoré sú v našom živote skutočne dôležité.

Po tomto diári môžete skúsiť siahnuť, ak:

 • chcete prejsť s plánovania tretej generácie na štvrtú generáciu
 • máte viac životných rolí, ktoré chcete prostredníctvom diára plánovať
 • papierové riešenie tvorí preferovaný spôsob práce s plánovaním a úlohami (nie nevyhnutne)
 • poznáte autorove knihy a chcete jeho odporúčania do života využiť v praxi
 • ste manažér
 • ste ochotní doň investovať od 100 €.

ADK aj FC majú obdobné využitie (a cieľovú skupinu). Ja osobne som si vybral FC práve z dôvodu, že vďaka knihám je možné vyťažiť zo systému viac ako pri ADK.

Záver

Ako som uviedol v úvode, ide o odlišné riešenia a výber je závislý od vašich individuálnych preferencií. To už nechám na Vás. Sľúbil som však, že načrtnem svoj spôsob práce s termínmi a úlohami, o ktorom isto raz napíšem viac. V stručnosti – mojimi troma hlavnými pomocníkmi sú Franklin Covey diár (A4 classic verzia, s dennou náplňou), Google kalendár a Trello. Trello používam na prácu s úlohami, kde ho využívam ako jednoduchý termínovník. V Google kalendári mám zapísané všetky dohodnuté pevné termíny (schôdzky), ktorý mám zdieľaný s kolegami (a dokonca aj verejne prístupný, čo je skvelé, keď dohadujete stretnutia s ľuďmi mimo organizácie). Vo FC mám zapísané role a ročné ciele (či “veľké kamene”) a vždy na začiatku týždňa si doň prepisujem všetky termíny a priraďujem tiež časové bloky pre týždenné úlohy. Skvelé je, že som prestal mať problém s duplicitou – síce raz za týždeň prepisujem termíny z Google kalendára do FC, avšak už je to proces, kedy nad týmito termínmi premýšľam v kontextoch – koľko času bude treba na prípravu (vymedz si čas), pracujem s presunmi a pod. Trvalo to síce zopár rokov, no konečne som so systémom ako takým naozaj spokojný a môžem sa plnohodnotne sústrediť na prácu a osobný/rodinný život.

Držím palce aj Vám pri Vašom sústredení sa tie dôležití veci v živote.

P.S.: ak by ste potrebovali viac tipov na diáre alebo hľadáte spôsob, ako dostať váš kalendár pod kontrolu, pokojne ma kontaktujte 🙂

You may also like

Leave a Comment

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Prezeraním týchto stránok súhlasíte s využívaním cookies. OK