FOCUS notebook – prvé dojmy

by Peter Kulifaj

Ako zanietený fanúšik plánovania som sa veľmi potešil vydaniu novej verzie Focus notebooku. Stojí za ním známy český lektor osobnej produktivity Daniel Gamrot, ktorý dal dokopy množstvo iných super vecí. Teraz prichádza s prísľubom papierového plánovača pomáhajúcemu sústrediť pozornosť užívateľa a užívateľky na kľúčové úlohy a záväzky.

Zo zverejnených fotografií som si nevedel spraviť komplexný obraz toho, čo ma po otvorení FOCUSu čaká. Prvé dojmy boli mierne rozpačité. Viac ako polovicu obsahu tvoria bodky. Inak povedané – namiesto prázdnych stránok máte stránky s bodkami (tento rok sú trendom u viacerých tvorcov papierových diárov). Ostatné časti sú určené na zaznamenanie si výsledkov a určenie ďalších krokov k ich dosiahnutiu. A napokon je tu “frgál” – dve kružnice, kde si spíšete čo chcete pomocou plánovača dosiahnuť. V čom spočíva kúzlo FOCUS notebooku?

Plánovači znalí konceptu Getting Things Done (postačovať by malo aj Zen To Done) a prístupu Najdôležitejšie veci ako prvé by nemali mať problém sa do vypĺňania FOCUS notebooku pustiť na prvú dobrú. Pre všetkých ostatných je tu 33 stranový handbook (odkaz pre manželku – áno, aj papierový diár môže mať návod), kde je podrobne popísané, ako z FOCUSu vyťažiť maximum.

V zmysle inštrukcií som začal s vypĺňaním frgálu. Začal som na nečisto, nechal si veci deň/dva uležať a potom sa vrátil k prepísaniu do originálnej šablóny. Pre mňa osobne je tento krok kľúčovou pridanou hodnotou celého FOCUSu. Toto bola tá fáza, kedy som vystúpil mimo svoju komfortnú zónu, zamýšlal sa, škrtal, ujasňoval si čo chcem. Vypĺňanie ďalších častí už šlo jednoducho – stačilo prepisovať veci z frgálu na jednotlivé stránky požadovaných výsledkov. Systém ďalších krokoch je skvelým nástrojom sám o sebe a tí, ktorí s ním nemáte skúsenosť nájdete vo FOCUSe skvelého “sprievodcu” neustále Vás vracajúceho k magickej otázke “Aký je ďalší krok?“.

Focus notebook som nastavoval asi štyri hodiny, no bol to čas, ktorý stál za to. Na konci prišiel pocit radosti z toho, na čo som sa podujal. Rozpačitosť rýchlo vymizla a už ma čaká len plnenie jednotlivých krokov.

A kde je sľúbené kúzlo?

Ako pre každý nástroj, aj pre FOCUS notebook platí – jeho prínos je len taký veľký, aká veľká je sebadisciplína a pochopenie jeho využitia majiteľom či majiteľkou. Po mesiaci je skoro hodnotiť, no stalo sa zopár vecí – na webe nizkoprah.sk pribudli nové články, vytvoril som si LinkedIn konto, spustil som online formulár na objednávky konzultácií. Je to možno odklon od plánu, ktorý som dal na papier prvý deň, ale veci mi dávajú zmysel. A to je fajn…

Pokiaľ by ste radi FOCUS videli a držali v ruke skôr, ako do toho pôjdete – pokojne mi napíšte. Mám niekoľko kusov u seba.

Ešte pár tipov na záver:

  1. Focus notebook sa predáva s obalom aj bez obalu. Vzhľadom na to, že má vložené listy, do obalu by som isto investoval (stačí raz).
  2. Na písanie používam mazacie pero PILOT Frixion. Trochu sa texty pretláčajú na zadnú stranu listu, možno nájdete vhodnejšiu alternatívu pera alebo s týmto obmedzením počítajte (nie je extra výrazné).
  3. Nápad na ďalší krok nemusí prísť hneď, netreba sa tým trápiť a hľadať ho za každú cenu.
  4. Jeden FOCUS je určený na cca 3 mesiace a teda nápady a poznámky v ňom zapísané budú rýchlo minulosťou. Zatiaľ som neprišiel celkom na to, čo s tým – asi budem digitalizovať, keďže už teraz viem, že časť z nich budem potrebovať aj v ďalšom 3 mesačnom období (zlatý Franklin Planner s hrebeňovou väzbou).
  5. Na Facebooku je pre užívateľov uzatvorená podporná skupina. Isto ju využívajte na otázky a inšpirácie.

Pri práci s FOCUS notebookom mi docvaklo, že si môžete vybrať z dvoch základných druhov plánovačov. Sú tu tie, ktoré otvoríte a hneď začnete písať do predpripravených koloniek a strán. Snažia sa byť maximálne intuitívne a ich hlavnou prednosťou je, že sa veziete. Je to ako auto s automatickou prevodovkou a top systémami, kde len točíte volantom, stláčate plyn + brzdu a sem tam dáte smerovku. Inak sa môžete plne sústrediť na premávku a neriešite, ako auto funguje. Čo Vám budem hovoriť, vraj APPLE o tom vie svoje. Prípadne taký nedatovaný Doller.


A potom je tu druhá kategória. Nadupadný “manuál” s úžasným pocitom pri preraďovaní, cítite každú otáčku motora, užívate si zákruty či kopce a dokonca, pre skutočných machrov sú tu aj verzie, kde môžete otvoriť kapotu a nastaviť si motor podľa seba. Nech to má tie správne grády.


Ak máte radi rallye, určite nastúpte.

You may also like

Leave a Comment

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Prezeraním týchto stránok súhlasíte s využívaním cookies. OK