Aplikácie a nástroje pre rok 2022

by Peter Kulifaj

Prelom rokov je okrem iných vecí vhodnou príležitosťou na vyhodnotenie toho, ktoré nástroje pre prácu a produktivitu si ponechať, pridať či sa ich zbaviť. Zistil som, že môj zoznam digitálnych nástrojov sa za ostatné roky riadne nafúkol. Napriek tomu, väčšina z nich ostáva. V roku 2022 ma tak budú sprevádzať:

Spoločníci idúci so mnou ďalším rokom

Todoist – táto aplikácia je extrémne jednoduchá a prehľadná. Zároveň obsahuje všetky prvky kvalitného TO DO nástroja a je pre mňa aktuálne voľbou číslo 1 pre riešenie osobnej produktivity. Vediem v nej agendu všetkých osobných ako i podnikateľských projektov. Napriek svojej “vymakanosti” je v porovnaní s konkurenciou skutočne lacná – stojí ma 4 €/mesiac.

Freelo – tento nástroj používame v Mládeži ulice a tak ma bude intenzívne sprevádzať aj tento rok. Riešime ním vedenie projektov ako i organizácie. Jeho prednosťou je, že je postavený (okrem iného) na komunikácii členov tímu nad jednotlivými úlohami a nám do značnej miery odpadá prehistorické používanie mailov na tento účel. Freelo platí organizácia, takže mňa nestojí nič – inak sme v tarife Team čo je okolo 85 €/mesiac (počet užívateľov nie je obmedzený).

Raynet – CRM software, ktorý používam na správu kontaktov a obchodných príležitostí. Primárne nie som obchodník, no to je práve dôvod, prečo som do takto orientovaného sofwaru šiel. Potreboval som trochu nakopnúť, aby sa mi rozbehli aktivity mimo zamestnania a uvedomoval som si, že bez aktívneho predaja to nejde. Toto české CRM je podľa mňa na úžasnej svetovej úrovni. Tomu zodpovedá aj cena – aktuálne od januára 2022 to je 30 €/mesiac.

Lastpass – správca hesiel, ušetril mi zatiaľ množstvo času (a asi aj problémov). Uvažujem však, že prejdem na riešenie zabezpečenie počítača od Esetu, ktorý tiež ponúka správu hesiel, tak uvidíme. Tento rok to podľa všetkého ponechám tak. Cena je okolo 4 €/mesiac.

Atext – jednoduchá aplikácia, ktorá slúži k jedinému účelu. Mám v nej uložené rôzne skratky k textom, ktoré sa následne automaticky doplnia. Nezdá sa to, ale šetrí to skutočne veľa času. Tak napríklad pri skratke “cuPK” mi vypíše číslo účtu, pri “faMU” mi hodí komplet fakturačné údaje Mládeže ulice a podobne. Cena: 5 €/jednorázovo.

Google one – uvažoval som, že si túto službu nepredĺžim a to najmä z dôvodu, že prvý rok začínam s Office 365, ktorý ponúka bohatý priestor na ukladanie dát. Napokon som si povedal, že tých 20 €/rok nie je až tak veľa a ak nič iné, záloha médií (nielen) z telefónu sa oplatí (mám mobil Google Pixel, takže tie prepojenia sú tam krásne vymyslené).

Google kalendár – k tomuto pomocníkovi ani nie je čo dodať. Je to prvé okno, ktoré ráno otváram (teda, druhé – prvé je to skutočné). Prehľad v termínoch musí byť.

Brain.fm – myslím, že to bolo v roku 2019, kedy som si povedal, že brain.fm nepotrebujem. Veď je tu youtube, ktorý ponúka množstvo hodobných “žánrov” zameraných na sústredenie sa pri práci. Vydržal som asi tri mesiace a vrátil sa k brain.fm. Tá “hudba” je ako droga. Tak som si na ňu zvykol (hoc mi z počiatku liezla na nervy), že sa pri nej najlepšie sústredím (len pre zaujímavosť – brain.fm sa snaží odbornými štúdiami podložiť, že melódie skutočne oplyvňujú fungovnie mozgu požadovaným spôsobom). Cena je v prepočte bez mála okolo 4 €/mesiac.

Loom – super nástroj na nahrávanie obrazovky s tým, že v rohu vidno aj “nahrávača”. Používam free verziu (video do 5 minút) ak potrebujeme niečo vysvetliť kolegyniam či klientom a táto forma je vhodnejšia ako mail/telefonát a veľmi to pomáha.

Noví parťáci

Calendly – aplikácia na rezervácie termínov. Poznám ju už dlhšie, no až teraz idem do platenej verzie. Jej hlavný prínos je v tom, že ponúka klientom bloky na stretnutia/hovory v definovaných časoch. Automaticky teda “číta” všetky mnou definované kalendáre a vie ponúknuť len taký čas, ktorý je práve voľný. Uhrádzam cca 7 €/mesiac a hoc služby tejto aplikácie využijem len občas, v podstate sa mi hodnota vráti – najmä v prípadoch, kedy obvyklé dohadovanie sa na termíne zaberie niekoľko mailov či telefonátov.

Toggl tracking času, pre mňa trochu z kategórie “nice to have”, ale veď na rok skúsim. Využívam verziu Starter (8 €/mesiac), vďaka čomu viem pri zákazkach nastaviť hodinovú sadzbu/časovú dotáciu. Veľmi som na touto aplikáciou uvažoval a to najmä z dôvodu, že mám doživotnú licenciu na podobný počin pod názvom tasklog.app. Opäť ide o počin človeka z ČR – v zásade rád uprednostňujem lokálnych výrobcov. Avšak sociálne siete, staré články na webe a celkovo nezmenená funkčnosť aplikácie za ostatné roky vo mne vyvoláva pocit, že sa na vývoji a vylepšeniach sa už nepracuje. Čo je škoda, lebo nejaký ten widget pre Android a vylepšenie práce s projektami a vychytanie pár ďalších múch by znamenali dotiahnutie sa na Toggl. Čas ukáže a možno sa raz k tejto aplikácii vrátim.

Office 365 – akože žiadna prevratná novinka, ale faktom je, že doposiaľ som bežal na “krabicovom” riešení od Microsoftu. Pár dní som uvažoval na Google Workspace v platenej verzii. Nejaké iracionálne (alebo racionálne) obavy vo mne mi však stále vraveli, že treba mať kancelársky balík aj offline, nie len online. Možno ma to raz prejde a skúsim to bez MS Office.

Pohoda – tento účtovný soft od Stormware používam dlhé roky v práci/zamestnaní. Pre svoje aktivity mimo som chcel niečo viac sexi, preto som skúšal fakturoid, superfaktúru a nakoniec skončil na pol roka pri idoklade. Napriek tomu, že všetky tieto nástroje sú skutočne veľmi prehľadné a pre vystavovanie faktúr a základnú analyticku dostatočné, Pohoda za rovnakú cenu (a v konečnom dôsledku počas rokov aj menšiu) ponúka oveľa viac – hlavne v oblasti sekundárnej práce s dátami. Doteraz celkom nerozumiem, ako idoklad nemôže obsahovať agendu prijatých objednávok…v zásade som do toho šiel najmä pre skvelú integráciu s Raynetom. Avšak táto výhoda sa napokon ukázala ako nie rozhodujúca a dostatočná.

Kto končí

Jedno z málo trápení, ktoré sa mi dlhodobo nedarí v oblasti aplikácií vyriešiť je nástroj na tvorbu myšlienkových máp. V roku 2021 som používal Xmind, avšak chýbajúca synchronizácia s mobilom (ona nejaká je, len zložitejšou cestou dosiahnuteľná) bola značným problémom. A tak stále hľadám.

A čo fyzické nástroje?

Stále ostávam verný svojmu papierovému diáru od Franklin Planner, slúchadlám Sony 1000XM2 (hoc už majú svoje roky), hodinkám od Garminu a časovaču Eurochron EDT 900. A to je tak všetko.

You may also like

Leave a Comment

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Prezeraním týchto stránok súhlasíte s využívaním cookies. OK