Začiatok školského roka 2020/2021 je bezpochyby iný, ako tie predchádzajúce. Napriek tomu, že veľa vecí je nejasných, jedno je isté – plánovanie je vec, ktorá môže pomôcť aj študentom a študentkom preplávať týmto náročným obdobím.
Do rúk sa mi dostali dva študentské diáre. Prvým z nich je Školák od Žurnál-u, druhým Školský motivačný diár od I can academy. Svoje časy strávené za laviciou sú už minulosťou, no predsa len sa s Vami rád podelím o svoje prvotné pocity z nich.
Školák
Tento diár ma formát blížiaci sa klasickému rozmeru A4. Padne dobre do ruky a veľmi príjemný je aj druh použitého papiera. Vnútorné usporiadanie je skôr “konzervatívne” s obvyklými prvkami, ktoré diáre od Žurnál-u majú a teda nájdete v ňom “ročnice” a “mesačnice” – pristor na plánovanie ročných a mesačných cieľov. Nechýba ani pravidelná výzva na sebahodnotenie toho, ako ste spokojný/á so stavom vášho zdravia, so zvládaním školy či práce, či sebarozvojom a vzťahmi.
Jeho slabšou stránkou, i keď tá nemá vplyv na prácu s diárom ako takým, sú podľa mňa použité “rady ako si nájsť prácu” na začiatku každého mesiaca. Niektoré z nich som ani po viacerých prečítaniach celkom nepochopil – prídu mi, že sú akosi vytrhnuté z kontextu iného textu. Pre mesiac január je to napríklad “Hlavným dôvodom, prečo takto skúmať, je možnosť vyhnúť sa najväčším kariérnym chybám: zvažovaniu príliš malého množstva možností.” V päte stránky je odkaz na nejaký text umiestnený na stránke thezurnal.sk (thezurnal.sk/skolak-5), avšak v čase písania tohto článku neboli odkazy funkčné. Potom sú tam vyjadrenia, ktorá mi nie celkom sedia, resp. dala by sa o nich viesť polemika. V júni Vás čaká tvrdenie “To, že ľudia v priebehu života pracujú v rôznych sektoroch a pracovných rolách, je dnes uznávanou skutočnosťou. Typický 25 – 34-ročný človek mení prácu každé tri roky” alebo pre mňa najväčšia záhada sa objavuje v mesiaci február, kde sa uvádza “Minimalizuj náklady spojené so skúšaním možností. Využi roky medzi strednou a vysokou školou. Je omnoho ťažšie prejsť z neziskového sektora do korporátnej sféry než naopak. Takže pokiaľ si nie si istý/á, skús najprv korporátny sektor.”
Ako však píšem, sú to skôr drobnosti a nemať na stole druhého adepta, Školský motivačný diár pretkaného múdrosťami, možno by mi to ani neprišlo na um. Školáka by som odporučil vysokoškolákom, prípadne končiace ročníky stredných škôl.
Školský motivačný diár
Graficky veľmi pekne spracovaný diár, určite zaujme skôr kreatívne duše. Priestoru na seriózne plánovanie je pomenej (formát blížiaci sa A6), takže si doň dokážete zapísať maximálne pár stručných info z každého dňa. Avšak pre cieľovú skupinu, ktorú je určený, je to podľa všetkého postačujúce. V diáry nájdete aj dlšie texty súvisiace s potrebou niekam patriť, riešením problémov, tým ako rozumne pracovať s technológiami a mnohé iné. Na to, aký je malý je tam toho celkom dosť.
Uvažujem, kto si tento diár kupuje v najväčšej miere. Niektoré časti sú skutočne dobre spracované a myslím, že majú šancu inšpirovať mladého človeka k zamysleniu – plnohodnotný úžitok z nich môže mať isto stredoškoláci, možno žiaci posledných ročníkov základných škôl. Určite niekto, kto má rád tento motivačný štýl – o kvalitné citáty nie je núdza.
Záverečný verdikt
Oba diáre majú čosi do seba. Školák je príjemný, dá sa hrať s priestorom a využiť ho na plánovanie týždňa/dňa v rozsahu, že s ním budete vedieť fungovať. Školský motivačný diár je vizuálne a obsahovo zaujímavý. Môj skromný typ je, že Školák nájdeme skôr v taškách študentov a Školský motivačný diár v taškách (alebo kabelkách) študentiek. Ak to nechceme poňať rodovo, ale podľa charakteristík – Školák pre tých s minimalistickým a usporiadaným myslením, kde obsah (to čo plánujem) je viac ako forma. Motivačný diár pre tých, ktorí majú radi, keď všetko okolo ich plánov a textov je plné atraktívnych vizuálnych podnetov.