Kľúčová úloha na január – plánovanie ročných cieľov

by Peter Kulifaj

Ak sa snažíte mať v živote ako-také smerovanie, dosahovať dlhodobé životné zámery či len jednoducho počas celého roka nechcete riešiť otázku “prečo robím, to čo robím“, investovať čas a energiu do ročného plánovania sa isto oplatí. Púšťam sa do tohto procesu už po niekoľký krát a zatiaľ som nikdy neľutoval tých niekoľko hodín sústredenia sa na dôležité otázky

  • ktoré životné role sú pre mňa v súčasnosti kľúčové,
  • čo by som rád v osobných aj pracovných oblastiach (jednotlivých rolách) dosiahol,
  • ako sa chcem správať pri dosahovaní týchto cieľov (aby som neprekračoval čiaru svojich hodnôt a zásad),
  • na čo sa sústrediť pri mesačnom, týždennom i každodennom rozhodovaní.

Príprava ročného plánu, či skôr kompasu sprevádzajúceho Vás cez pokojnejšie i rozbúrenejšie fázy roka, dá celkom zabrať. Skvelé je, že pri jeho príprave – ak sa do procesu poctivo ponoríte – sa môžete dotknúť svojho vnútra, túžob a predstáv a živote. Psychicky Vás to pekne vyčerpá, ale keď ho budete mať hotový, zaspávať budete oveľa pokojnejšie. A to nie len v deň, kedy ste sa mu venovali.

Dlhšie obdobie som sa zaoberal tým, ako si vôbec tento kompas zostrojiť. Nik z nás nemá čarovnú guľu, aby vedel predpovedať budúcnosť a okolnosti, ktoré nám do života vstúpia. Možno aj to je dôvod, prečo ľudia rezignujú na pohľad na svoj život v dlhšom horizonte. Samozrejme môžete namietať, že väčšina z nás nosí v hlave vízie (tie sa obvykle týkajú pracovnej oblasti, prípadne konkrétnych cieľov, napr. postaviť dom), no dať to na papier je istý druh záväzku. Zároveň môžete mať obavy z toho, že vďaka takýmto plánom prídete o nečakané príležitosti alebo, a toto cítim aj u seba, máme strach z toho, že sa nám nepodarí naplniť čo sme si predsavzali. Ak už aj všetky tieto obavy prekonáte a pustíte sa do tvorby ročného kompasu, veľmi rýchlo pravdepodobne pochopíte, že to nie je vôbec jednoduché. V mojich začiatkoch boli prvé ročné plány dosť slabé, zmätočné a najmä počas silnejších búrok sa ručička krútila rôznymi smermi, len nie na sever. Uvedomil som si, že zostrojiť tak životne dôležitý nástroj chce využiť skúsenosť niekoho, kto si tým už prešiel. A v tomto mi veľmi pomohla “metodológia” (ak to tak môžem nazvať) od Franklina Coveyho (autor kníh ako 7 návykov skutočne efektívnych ľudí alebo Najdôležitejšie veci ako prvé). Sprevádza ma krok za krokom celým procesom, ktorý si už rokmi prispôsobujem svojim potrebám.

Ak by Vás zaujímala táto téma intenzívnejšie, isto siahnite po niektorých z jeho kníh. Pre základnú predstavu len uvediem, že celý priebeh smeruje k akémusi prehláseniu o osobnom poslaní. To moje pre rok 2018 vyzerá nasledujúco

Než sa však k niečomu takémuto dopracujete, prechádzate krok za krokom nasledujúcimi oblasťami:

  1. Pomenovanie hodnôt
  2. Pomenovanie rolí
  3. Štartovacími otázkami
  4. Pomenovaním “byť, robiť, mať”
  5. Smútočnou rečou (alebo výročnou)
  6. Evaluačnými otázkami

Body 4 až 6 počas roka využívam v menšej miere (skutočne sú len pomocníkmi pri tvorbe prehlásenia), no k pomenovaniu hodnôt a rolí sa každý mesiac vraciam. Pri ich tvorbe môžete využiť brainstorming podľa svojho uváženia, mať po ruke white board padne vhod. Ja osobne si prechádzam výstupy z ostatných rokov, niektoré zostávajú zachované, iné upresním či zmením.

 

Pri pohľade na pomenovanie hodnôt a rolí isto lepšie rozumiete tomu, prečo je “kompas” tým správnym pomenovaním. Veci možno určite nepôjdu vždy podľa plánu, no vrátiť sa k tomu, k čomu som sa na začiatku roka zaviazal mi (ako i Vám, ak sa do toho pustíte) pomôže držať kormidlo (rozhodnutí) správnym smerom.

Ak Vás teraz máta myšlienka, či takto formulované prehlásenia nie sú len všeobecným “obkecom”, ktorého vyhodnotenie vlastne ani nie je možné, upokojím Vás. Ďalším krokom je oblasť cieľov, kde ich pre jednotlivé životné role pomenujete konkrétne a merateľne. (ak chcete SMART). Dôležité je, aby ste vedeli, že svoje “clarifying statement” každý mesiac, týždeň či deň napĺňate. Ale to už je na iné rozprávanie…

Ak tento článok čítate pred 13.1.2018 a máte záujem pozrieť sa na svoje život a rok 2018 z vyššej perspektívy, ešte stále je tu možnosť prihlásiť sa na workshop Úspešný rok 2018. Teším sa na Vás 🙂

Úspešný rok 2018 (plánovanie cieľov)

You may also like

Leave a Comment

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Prezeraním týchto stránok súhlasíte s využívaním cookies. OK