5 tipov na (nielen vianočné) darčeky podporujúce efektivitu

by Peter Kulifaj

Pokiaľ máte vo svojom okolí ľudí, ktorých plánujete v blízkom čase obdarovať  (alebo oni Vás) –  a viete o nich, že oblasť time managmentu a efektivity práce je im blízka, nasledujúci zoznam Vám môže byť inšpiráciou. Poriadie v ňom nie je dôležité, podstatnejšia je ponuka nápadov rôzneho druhu.

Tip č. 1: Video kurz OSOBNÍ PRODUKTIVITA

Tento video kurz, ktorého autorom je Daniel Gamrot je kompletným prierezom práce s časom a úlohami. Nájdete v ňom všetko od plánovania dlhodobých cieľov, cez pravidelné plávanie, prácu s kalendárom, tipy na sústredenie až po spôsoby práce s mailovými správami či rady na budovanie produktívnych návykov. Na tomto kurze je skvelé to, že v sebe zahŕňa to najlepšie z množstva (kvalitných) kníh, ktoré sa problematike venujú. Pokiaľ  máte v malíčku knihy ako napríklad Najdôležitejšie veci ako prvé, Mít vše hotovo, Zen a hotovo, Menej je viac, Jak sladit práci a osobní život, Najprv zjedzte žabu, Hluboká práce a mnohé ďalšie, tak kurz bude zaujímavým zapakovaním si kľúčových myšlienok. Jeho skutočný potenciál však využijú najmä tí, ktorí sa rozhodli nastúpiť na cestu nastavenia systému osobnej produktivity a viac ako čítanie kníh preferujú formát video kurz, ktorý vás prevedie krok za krokom celým procesom.

Kurz je dostupný na seduo.cz a jeho cena je 1 790 Kč, teda v prepočte okolo 70 €.

Tip č. 2: Kniha HLUBOKÁ PRÁCE

Ak hľadáte predsa len niečo pre knihomoľa či knihomoľku, po titule Hluboká práce sa isto oplatí siahnuť. Nie je to klasické čítanie pojednávajúce o časovom manažmente. Dokonca tam ani nenájdete konkrétny návod, ako si usporiadať kanceláriu, kartotéku či prácu s došlou poštou tak, aby ste pracovali efektívnejšie. Je to skôr kniha o tom, že prevládajúci trend plytkosti a povrchnosti nie je tým, čo vám prinesie výsledky. Kľúčovým faktorom, ktorý bude čoraz viac odlišovať úspešných od tých, ktorí zlyhávajú, bude podľa jej autora Cala Newporta schopnosť sústrediť sa. Na konkrétnych príkladoch vysvetľuje, prečo aj pre znalostných pracovníkov platí akýsi zákon žatvy – a teda kto chce žať, musí siať a pravidelne plieť i zalievať (v tomto prípade ide napríklad o dôslednú prípravu, systematickú prácu na úlohe, využívania nástrojov s reálnou pridanou hodnotou a pod.).

Knihu kúpite napr. v Martinuse, jej cena sa pohybuje okolo necelých 14 €.

Tip č. 3: aplikácia TRELLO

Trello je úžasná online aplikácia (aj v desktop verzii), vďaka ktorej môžete so svojimi úlohami robiť všetko možné aj nemožné. Okrem toho, že sa intuitívne ovláda, dokážete vďaka nej mať prehľad o všetkých svojich úlohách, záväzkoch a povinnostiach. Darček v podobe platenej verzie otvára užívateľovi možnosti využívať tzv. Pover-Ups, ktoré otvárajú ešte širšie možnosti ich využitia. Po rokoch hľadania je to pre mňa práve Trello, pri ktorom zostávam už tretí rok a nepociťujem potrebu zmeny. Skvelé je, že môžetee posielať do Trello správy priamo z Outlooku (aktuálne už existuje rozšírenie aj pre gmail) a skutočne tak fungovať na “inbox zero”. Úlohy, ktorým sa dlhšie nevenujete začnú “starnúť”, meniť svoj vzhľad. Dokážete pridávať prílohy, štítky (používam pre označenie kľúčových rolí pre daný rok), samozrejme tvoriť checklisty a pridávať deadliny, čo je samozrejmosť – rovnako ako i aplikácia do mobilu či tabletu. Je toho skutočne veľa, čo sa tento systém dokáže, no tomu sa bude venovať samostatný článok. Ak máte radi elektronické riešenia (alebo ich aktívne využívate popri papierových), skvelá vec.

Ročná verzia Trello Gold stojí 45 USD, teda v prepočte okolo 38 €.

Tip č. 4: diár PASSION PLANNER

Čo by to bol za zoznam tipov súvisiacich s koncom roka, ak by sa medzi nimi neobjavil žiaden papierový diár. Takže predsa len jeden prinášame. Je ním Passion Planner. Ak sa preň rozhodnete, môžete mať takmer istotu, že ho nájdete na stole len veľmi málo ľuďom. Nemám totiž v súčasnosti vedomosť o dovozcovi do SR (či Európy), preto je potrebné spraviť objednávku priamo na stránke tvorcov a očakávať zásielku z USA. Dôležitejšie však je, že tento diár má krásne premyslené všetky tie okienka, ktoré okrem klasických časových blokov očakávate. Diár Vás priam núti (v dobrom slova zmysle) sústrediť sa na 20% tých najdôležitejších vecí (ak chcete – veľké kamene) a jeho aktívnym používaním sa isto budete posúvať v dosahovaní úloh ďalej (samozrejme za podmienky, že budete v plnení svojich plánov dôsledný/dôsledná). Malá rada: pri objednávaní si skontrolujte vybranú veľkosť, verzia A5 je nazývaná compact, A4 (fakt veľká verzia) classic.

Cena verzie compact je 25 USD, teda okolo 21 €. Pri dovoze na Slovensko počítajte aj s nákladmi na dodatočné DPH (pri nakúpe nad 150 € aj clo), ktoré Vám vypočíta colný úrad.

Tip č. 5: školenie Úspešný rok 2018

Posledným tipom, ktorý si Vám dovolím predstaviť je školenie Úspešný rok 2018 z mojej dielne. Vždy raz do roka si sadnem a dám si dokopy svoje životné role a kľúčové oblasti, ktorým sa chcem počas roka venovať. Je to kompas, ktorý mi pomáha počas pravidelného mesačného a týždenného plánovania klásť do popredia tie veci, ktoré som si určil za dôležité. Každodenné rozhodovanie je tak oveľa jednoduchšie. S týmto svojím postupom by som sa rád s Vami podelil a tak Vás pozývam – ak je to niečo pre Vás, Vašich blízkych či kolegov, 13. januára 2018 do Bratislavy.

Úspešný rok 2018 (plánovanie cieľov)

You may also like

Leave a Comment

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Prezeraním týchto stránok súhlasíte s využívaním cookies. OK